R E K L A M A


Jasielscy plastycy na wystawie „Wieder-Begenung” w Styrii

W miejscowości Feldbach w Styrii, kraju związkowym na południu Austrii, w dniu 16 marca 2018 r została otwarta wystawa, w której uczestniczą artyści z Polski i Austrii.  Wystawę zorganizował Club 41Vulkandland Feldbach, a inicjatorem był przewodniczący tego klubu Franz Kettele wraz z żoną Małgorzatą Więch-Kettele.

 Tytuł wystawy „Wieder-Begenung” (Ponowne spotkanie) nawiązuje do okresu z przed 100 lat, gdy dwa rejony Styria i Podkarpacie znajdowały się w jednym państwie monarchii Austro-Węgierskiej. Organizatorom przyświecał cel, aby patrzeć w przyszłość nie zapominając o przeszłości i łączyć narody na płaszczyźnie międzyludzkiej.  Dzisiaj, 100 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, oba rejony łączą się poprzez osobiste kontakty artystów.

Z okazji wystawy wydano katalog poświęcony artystom biorącym w niej udział. Małgorzata Więch-Kettele przygotowała go merytorycznie, a graficznie opracował Jan Kukułka. Jan Kukułka jest również pomysłodawcą logo wystawy.

Do katalogu słowo wstępne napisali:

Franz Kettele : „.. Zorganizowanie międzynarodowej wystawy w Feldbach było długo dojrzewającym moim własnym pomysłem i niech będzie postrzegane jako mały prezent dla naszego Klubu w roku mojej prezydentury.  Z racji tego iż, mam wielu dobrych przyjaciół w kręgu artystów w południowej Polsce, jak również tutaj w Austrii, a z moim przyjacielem Franzem Wieserem łączy mnie wiele wspólnych lat, było oczywiste, aby połączyć te dwa regiony w niniejszej wystawie. Okres historycznie obejmujący 100 lat, od rozdzielenia po pierwszej Wojnie Światowej, umocnił ten pomysł. Jednakże nie patrzymy w przeszłość, lecz zawsze w przyszłość. Mimo tego, przy podejmowanych decyzji nie pomijamy  nigdy przeszłości.  Z tej myśli wyłoniła się idea tej wystawy; wystawy, która jest również przyczynkiem do jednoczenia narodów, co w obecnych czasach jest coraz ważniejsze na płaszczyźnie międzyludzkiej.   Klub C 41 jest charytatywnym klubem i stąd oczywiste jest, że zysk z tej imprezy przeznaczony zostanie na szczytny cel.

Na końcu tej krótkiej przedmowy pozwolę sobie przedstawić nasz klub. Jesteśmy organizacją, której członkowie obrali sobie za cel pomoc ludziom, którym nie wiedzie się dobrze. Nasza organizacja została założona w roku 1927, a obecnie jest organizacją znaną na całym świecie. „Wszyscy mamy zobowiązanie wobec ogółu“ to nasze hasło przewodnie. Aby ciągle móc pomagać, organizujemy eventy, a przy tym jesteśmy zdani oczywiście na wsparcie innych osób i firm, za których pomoc chciałbym bardzo serdecznie podziękować.”

Burmistrz miasta Feldbach Josef Ober :”…… Istotą takiego partnerstwa, pomijając myśl porozumienia ludzi i narodów w wyzwolonej Europie, jest dwustronna wymiana na możliwie wielu płaszczyznach. W tym kontekście cieszy mnie to, że właśnie dochodzi do wizyty twórców z Galicji, którzy tu, w Sali Sztuki w Feldbach spotykają się z lokalnymi artystami, tworzącymi przede wszystkim w Vulkanland. Niech to wspólne spotkanie będzie ekscytujące i przynoszące owoce. Życzę tej inicjatywie i wystawie wszystkiego najlepszego.”

Burmistrz miasta Jasła Ryszard Pabian: „…… mają Państwo w rękach katalog niektórych prac artystów jasielskich. Artystów nieokiełznanych, których nie można zamknąć w żadne ramy, nie można zaszufladkować, nie można obojętnie przejść obok ich twórczości. Nieważna jest forma, technika, liczy się serce i dusza, chęć oddania ulotnej chwili wspomnień, wzruszenia, zachwytu … Jestem przekonany, że wędrówka po kartach tego katalogu spowoduje, że zechcą Państwo poznać nasze Jasło. Miasto wyjątkowych ludzi, miasto, które w sercu każdego mieszkańca ma swoje miejsce.”

Konsul honorowy Republiki Polskiej w Styrii Manfred Kainz : „… Historie Galicji i Austrii są nierozerwalnie ze sobą powiązane. Jako Honorowego Konsula Republiki Polskiej w Styrii szczególnie cieszy mnie to, że po stuletniej przerwie, w Vulkanland, w roku 2018 odbywa się wystawa „Wieder  Begegnung” („Ponowne  Spotkanie”), która to zainspirowana została przez artystów-twórców.
Niech Państwo pochylą się nad tym oto katalogiem, niech będzie on dla Państwa wyrafinowanym artystycznym spacerem przez Podkarpacie i Vulkanland; niech te zapierające dech w piersiach dzieła ukażą Państwu przeszłość, a z niej niech poprowadzą Państwa do wspólnej europejskiej przyszłości. „

Dyrektor instytutu Polskiego w Wiedniu Rafał Sobczak : „….wystawa „Wieder  Begegnung  100 Jahre später“ („Ponowne  spotkanie  po 100 latach“), prezentująca prace artystów z Podkarpacia oraz Styryjskiej Krainy Wulkanów, to szczególnie cenna inicjatywa. Nie tylko ze względu na to, że oba regiony  z historycznego punktu widzenia  mają ze sobą wiele wspólnego, ale przede wszystkim dlatego, że przygotowana przez Franza Wiesera, prezesa Styryjskiego Związku Artystów, wystawa, stanowi formę twórczego dialogu pomiędzy ambitnymi twórcami z Polski i Austrii. Jako dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, działającego na rzecz promocji polskiej kultury oraz wymiany polsko-austriackiej, z ogromną radością przyjmuję projekt wystawy i życzę Państwu wielu twórczych inspiracji.”

W wystawie uczestniczą artyści z rejonu Styrii: Peter Ruhso, Franz Wieser, Leo Rogler, Ingrid Klein, Elisabeth Saurugg, Siegfried Santoni, Peter TroißiInger, Josef Niederl, Mesi List, Miriam Traub, z Polski członkowie grupy PLAJA (Plastycy Jasielscy): Anna Papiernik-Wojdyła, Piotr Betlej, Joanna Dyląg-Faliszek, Małgorzata Samborska, Bogdan Samborski, Tomasz Olbrot, Tomasz Kasprzyk, Jan Kukułka, Iga Brej-Kozon, Bogdan Kozon, prof. Ireneusz Kopacz, Barbara Józefowicz, Mirosław Szudy,  oraz urodzony w Nowym Targu artysta rzeźbiarz profesor ASP w Warszawie Roman Pietrzak.

Na wystawie można zobaczyć malarstwo, rzeźbę, ceramikę, fotografie, grafikę. W wystawie bierze udział szerokie spektrum artystów, od amatorów poprzez świeżych absolwentów po prof. szkół artystycznych. Pokazali oni różnorodność technik i kierunków artystycznych poprzez liczne prace w ilości stu osiemnastu eksponatów. Każdy tu znajdzie coś interesującego dla siebie. Wszystkie prace pokazane na wystawie są na bardzo wysokim poziomie artystycznym.  Kuratorem wystawy jest prezes Styryjskiego Związku Artystów Franz Wieser.
  W wernisażu uczestniczyli artyści biorący udział w wystawie oraz ich przyjaciele, burmistrz miasta Feldbach Josef Ober, konsul honorowy Republiki Polskiej w Styrii Manfred Kainz, konsul Kolumbii – Alonso Jimez Arbedado, konsul Rumuni,  członkowie Clubu 41, przedstawiciele innych klubów oraz liczni mieszkańcy miasta Feldbach.

  Artystom z Jasła organizatorzy zapewnili zwiedzanie uroczego miasta Feldbach i jego okolic, nazywanych Vulkanland. Zwiedzili oni również miasto Graz który jest stolicą Styrii. Podczas całego pobytu organizatorzy okazali artystom wiele serca i gościnności.

Władze miasta Jasła przekazały materiały promocyjne zachęcające mieszkańców Styrii do odwiedzenia Jasła.
 Podczas wernisażu goście mogli skosztować tradycyjnych polskich przysmaków przygotowanych przez artystów z Jasła. Cieszyły się one dużym powodzeniem. Organizatorzy wystawy zapewnili możliwość degustacji regionalnych win.

Mamy nadzieje, że wystawa trafi do Jasła, aby mieszkańcy naszego miasta będą mogli poznać artystów i ich prace.
Wystawa czynna jest do 15 kwietnia w Kunsthalle Feldbach (Sali Sztuki w Feldbach).

 
 
Natalia Fischer, Bogdan Samborski