R E K L A M A


Frida Kahlo… w Jasielskim Domu Kultury

Jasielski Dom Kultury zaprasza na spektakl multimedialny w reżyserii Jakuba Przebindowskiego  „Frida – życie, sztuka, rewolucja”.  To pierwsza polska sztuka teatralna inspirowana życiem i twórczością meksykańskiej malarki Fridy Kahlo, którą gra Martyna Kliszewska. Spektakl odbędzie się 27 kwietnia br. o godz. 17.00.

Ogłoszenie płatne

 Bilety w cenie 25 zł (zwykły)  20 zł (ulgowy) do nabycia w sekretariacie JDK lub online. 

Sztuka jest autorskim zapisem dramaturgicznym, będącym zderzeniem teatru, video art, performance, video teatru, opowiadającym o złożonym i wyjątkowym życiu malarki.  – Marzyłam o tym, żeby zagrać Fridę, żeby zmierzyć się z tą rolą. Poznawałam tę postać od wielu lat – teraz nadszedł moment 110. rocznicy urodzin (2017 rok – przyp. red), który wydał się nam najbardziej naturalny do wystawienia sztuki o życiu artystki – opowiada odtwórczyni głównej roli Martyna Kliszewska.

Twórcy przedstawienia chcą również przyjrzeć się kulturowym i społecznym stereotypom postrzegania kobiet w zdominowanym przez mężczyzn świecie sztuki. Malarski świat, opowiedziany w szczególny sposób, nie tylko pozwoli na ponowne spotkanie z twórczością Fridy Kahlo, ale także będzie próbą zrozumienia sytuacji artystki pragnącej wyrażać się w sposób niezależny i samodzielny.
 

 

Martyna Kliszewska – aktorka i malarka, absolwentka wydziału aktorskiego PWST w Krakowie oraz wydziału malarstwa i grafiki ASP w Łodzi. Zadebiutowała na scenie Teatru Nowego w Łodzi w sztuce „Prorok Ilija” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. W teatrze tym pracowała min. z Kazimierzem Dejmkiem, Janem Polewką, Pawłem Miśkiewiczem. Obecnie gra na scenach teatrów warszawskich oraz na innych scenach w Polsce (Zazdrość, Hiszpańska Mucha, Być jak Elizabeth Taylor). Pracując w teatrze pozostaje nadal czynna jako malarka. Wystawiała swoje prace m.in. w warszawskiej Galerii Kuratorium, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Częstochowie, Galerii Oblicza w Rybniku, a także na XX Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Projekt teatralny „FRIDA” jest pierwszą próbą połączenia jej aktorskich i malarskich pasji.